Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Tależ ze "Strzelnicy"

Talerz ze „Strzelnicy”

Autor: Piotr Serafin

Jakiś czas temu w „przepastnych czeluściach internetu” znalazłem zdjęcia talerza, który jest niewątpliwie związany z Lublińcem, a w zasadzie ze znaną wszystkim mieszkańcom Lublińca „Strzelnicą”.


Zdobienia na talerzu

Być może był on częścią zastawy specjalnie zamówionej z okazji 100-lecia Bractwa Kurkowego w naszym mieście. Obchody tej okrągłej rocznicy w 1911 roku były dość huczne, a uroczystości odbywały się także na Rynku.


100-lecie Bractwa Kurkowego. Rynek.

Na spodzie talerza znajdują się sygnatury producenta talerza oraz firmy, która wykonała ozdobną dekorację.


Sygnatury producenta talerza oraz firmy, która wykonała zdobienia

Tak więc talerze wyprodukowała wytwórnia porcelany Krister Porzellan-Manufaktur A.G. z Wałbrzycha, czyli z ówczesnego Waldenburga. Stało się to pomiędzy 1904 a 1927 rokiem o czym świadczy wspomniana sygnatura na talerzu, używana przez firmę w tych właśnie latach. Fabryka została założona w 1831 roku przez Carla Franza Kristera, zwanego też śląskim Rockefellerem.


Carl Franz Krister (1801-1869)

Swoje bogactwo i spektakularną karierę zawdzięczał właśnie porcelanie. Urodził się w 1801 roku w rodzinie ubogiego feldfebla. W 1825 r. pojawił się w Wałbrzychu i z czasem dzięki własnej ciężkiej pracy stał się właścicielem fabryk porcelany. Pod koniec życia jego fortunę tworzyły także kopalnie węgla, kaolinu i gipsu alabastrowego oraz tartaki i stolarnie.


Wytwórnia porcelany Carla Franza Kristera - Krister Porzellan-Manufaktur A.G. w Wałbrzychu

By wypromować markę swoich produktów sygnował je podobnym skrótem, jak wyroby Królewskiej Manufaktury Porcelany (KPM) w Berlinie. Choć został mu za to wytoczony proces, to Krister wygrał sprawę sądową, a całe zamieszanie pomogło dodatkowo wypromować jego produkty. Carl Krister przyczynił się do upowszechnienia porcelany, która wcześniej zastrzeżona tylko dla elity, stała się dostępna dla szerszego grona społeczeństwa. Był bardzo zaangażowany w pomoc charytatywną dla ubogich mieszkańców regionu. Pomagać miała im „Fundacja Kristera”. Choć pragnął mieć dziedzica swojego majątku, to nie doczekał się on jednak potomka. Wspólnie z żoną adoptowali ubogą sierotę, której przepisali prawie cały majątek. Pamiętacie historię Karola Goduli oraz jego spadkobierczynię Joannę Gryzik czyli późniejszą Johan Gräfin von Schaffgotsch? Wracając jeszcze do talerza: zdobienia i napis na nim wykonała firma z Bytomia (Beuten) L. Taterka Beuthen O./S.


Reklama usług firmy L. Taterka Beuthen O./S.  z gazety „Beuthener Kreisblatt” z roku 1903.


Kartka okolicznościowa wydana z okazji 100-lecia Bractwa Kurkowego w Lublińcu


"Strzelnica" na pocztówce lublinieckiego drukarza Constantina Kolano

Na podstawie:
https://myvimu.com
https://www.porcelana-kristoff.pl/historia
http://www.jedlinka.pl/