Feliks Feldt
Feliks Feldt urodził się 1 października 1893r. w Turbowie (dzisiaj na Ukrainie - powiat Berdyczów) w rodzinie Artura i Józefy z domu Radowickiej. Należał do Polskiej Organizacji Wojskowej w powiecie przasnyskim, gdzie pełnił funkcję zastępcy POW na tym terenie majora Dąb-Biernackiego. W 1919r. przyjęty do 32 Pułku Piechoty. W 1921r. otrzymał awans na porucznika. W tym też czasie ożenił się z Stanisławą Wyzińską.
Stanisława i Feliks Feldt
Następnie oficer w 3 Dywizji Piechoty, skąd w jesienią 1927r. został przeniesiony do 74 Pułku Piechoty do Lublińca, gdzie pełnił między innymi funkcję Komendanta Obwodu P.W.
Święto Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego w Lublińcu w 1931r.
kapitan Feliks Feldt stoi trzeci od lewej strony
Kapitan Feliks Feldt zginął 17 sierpnia 1931r (około godziny 15) w wypadku samochodowym na wysokości Wilkowic, gdy wraz z dwoma innymi oficerami 74 G.p.p: podpułkownikiem Józefem Gruszką i majorem Janem Wierzchoniem oraz podoficerem - sierżantem Białeckim, wracał z "Wyścigu Tatrzańskiego".
IV Międzynarodowy Wyścig Tatrzański w 1931r.,
z którego wracali oficerowie 74 G.p.p.
Tak wypadek ten opisała ówczesna prasa: "Autem prywatnem wracało z wyścigu tatrzańskiego z Zakopanego trzech oficerów i jeden podoficer 74 p. p. w Lublińcu. Auto prowadził major Wierzchoń. Szosa prowadziła w pewnem miejscu przez tor kolejowy. Major Wierzchoń, widząc, iż zapora jest zamknięta, zahamował auto, które zwolniło biegu. Ponieważ zapora jednakże była: nadal zamknięta, a auto żółwim krokiem zbliżało się do zapory, major Wierzchoń, chcąc zatrzymać, nacisnął przez omyłkę pedał gazowy, zamiast hamulec. Auto, pchnięte nagle całą siłą, uderzyło w zaporę. Skutki zderzenia były straszne. Kapitan Feldt poniósł śmierć na miejscu, major Wierzchoń jest ciężko ranny, ppułk. Gruszka ma nadwyrężoną szczękę i wybite wszystkie zęby, sierżant Białecki wyszedł bez szwanku. Pierwszej pomocy udzielili rannym lekarze sanatorjum w Wilkowicach. Na miejsce wypadku zjechała komisja sądowo-lekarska".
Został pochowany 21 sierpnia 1931r. na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Grób na cmentarzu Powązkowskim,
w którym spoczywają Feliks Feldt,
oraz Wanda Feldt Januszewska
Jego córką była Wanda Feldt (Januszewska), która urodziła się 7 maja 1924r. w Modlinie. Wanda Feldt była uczestniczką Powstania Warszawskiego. W 1942r. wstąpiła do konspiracji, gdzie pełniła obowiązki łączniczki (przenosiła broń i pracę konspiracyjną do punktów kontaktowych). Ukończyła kurs sanitarny i praktykę w szpitalu dziecięcym przy ulicy Kopernika w Warszawie, oraz kurs nauki o broni, oraz kurs strzelecki.
Wanda Feldt Januszewska
W czasie Powstania, Wanda Feldt - pseudonim Wawrzyn" otrzymała przydział do 132 Plutonu I Kompanii 5 Zgrupowania "Kryska" (kpt. Netzer) na Czerniakowie. W połowie sierpnia wraz z Kompanią przeniesiona do Śródmieścia. 6 września 1944r. awansowana na kaprala.
Po upadku Powstania - więzień obozów w: Lamsdorfie, Mulbergu, Altenburgu i Oberlangen (Stalag VIC).
Po wyzwoleniu obozu przez I Dywizję Pancerną gen. Maczka wcielona do niej, pracowała jako świetliczanka, oraz nauczycielka języka polskiego. W 1947r. wróciła do Polski.
W 1961r. wyemigrowała wraz z mężem Lucjanem Januszewskim ps. “Longin” (partyzantem zgrupowania Nurt/ Ponury w Górach Świętokrzyskich) i synem Mieczysławem do USA. Tam aktywnie działała w oddziale AK Chicago. Od 1978r. była skarbnikiem AK w USA.
Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem AK, Medalem Wojska, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość, Krzyżem I Dywizji Pancernej.
Wanda Feldt Januszewska zmarła w Chicago - 24 lutego 2012r. Została pochowana na warszawskich Powązkach.
Na podstawie:
Hasło Łódzkie - nr 52 z 1927r.
Aleksander Drwęski, Działalność Polskiej Organizacji Wojskowej w powiecie przasnyskim w latach 1916-1918
Gwiazdka Cieszyńska - nr 63 z 1931r
Wojskowe Biuro Historyczne
Archiwum Mitchell Januszewski
NAC
Archiwum prywatne - Bartek Zbączyniak