Historyczna Akademia Pana Lompy
"Historyczna Akademia Pana Lompy” - to projekt realizowany w ramach konkursu PATRIOTYZM JUTRA 2020 przez lubliniecką "Lubitekę". Ideą przewodnią projektu jest zapoznanie mieszkańców z zapomnianą historią Józefa Lompy, upamiętnienie losów nauczyciela ludu i promocja dzieł „Pierwszego Śląskiego Autora”. Pokazaniu wielości talentów i ról społecznych tytułowego bohatera, którego działania motywowane były propagowaniem polskości na Górnym Śląsku w XIX wieku. Ukazaniu go, jako człowieka wielowymiarowego: działacza, poety, tłumacza, publicysty, prozaika, społecznika, pioniera oświaty ludowej oraz etnografii na Śląsku.
5, 13 i 14 listopada 2020 ze względu na ograniczenia sanitarne, projekt realizowany był w przestrzeni wirtualnej za pomocą mediów społecznościowych. Dla wszystkich tych, którzy nie zdążyli obejrzeć prezentacji, wystawy i przedstawień jakie odbyły się w ramach projektu - zamieszczam je poniżej.
Lubliniec czyta Lompę” to spotkanie literackie organizowane w ramach cyklu „Literackie Czwartki” w Lubitece. Nasze spotkanie dotyczy postaci Józefa Lompy, który jest patronem MPBP w Lublińcu. Arletta Szymanek-Kopiec opowiada o twórczości literackiej „Pierwszego Śląskiego Autora”, jego działalności patriotycznej i wyjaśnia, dlaczego jest patronem lublinieckiej biblioteki, a nawet przeprowadza z nim rozmowę. W spotkaniu gościnnie występuje lubliniecki pisarz Grzegorz Kopiec, który prezentuje trzy utwory autorstwa Józefa Lompy oraz odgrywa rolę „nauczyciela z Lubszy” podczas wywiadu.
Dzięki wystawie „O ŻYCIU I DZIAŁALNOŚCI JÓZEFA LOMPY I SYSTEMIE SZKOLNICTWA NA GÓRNYM ŚLĄSKU W XIX WIEKU” przeniesiemy się o dwieście lat wstecz i dowiemy się, w jakich warunkach żył, tworzył i nauczał Józef Lompa. Po wystawie oprowadzi nas Magdalena Oberska, odkrywając różne role społeczne Budziciela i Krzewiciela Polskości na Śląsku. Bo odegrał ich wiele – był tłumaczem, korespondentem, organistą, działaczem, społecznikiem, pionierem oświaty ludowej, pisarzem, poetą, etnografem, nauczycielem, historykiem, publicystą, ogrodnikiem, pszczelarzem. To będzie oprowadzenie wyjątkowe, bo kuratorskie. Magdalena Oberska, będąca przewodnikiem po wystawie o Józefie Lompie, na co dzień pracuje w Centrum Informacji Turystycznej i Muzeum Pro Memoria Edith Stein w Lublińcu. Przygotowaniem merytorycznym wystawy zajęła się Amelia Bula, natomiast opracowaniem graficznym Czesława Włuka. W roli konsultantów wystąpili Maria Dziuk i Piotr Kalinowski.
Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowego teatrzyku kukiełkowego „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu”. Scenariusz do niego napisała mieszkająca w Kochanowicach poetka Maria Dziuk, natomiast muzykę skomponowała Stefania Biela. Razem z niezwykłymi kukiełkami, które są dziełem Gosi Frankowskiej „od lampy do lampy będziemy wędrować, każdy przystanek przed nami część życia Józefa Lompy odtworzy. Przysiadając na ławeczce, by wsłuchać się w słowa o nauczycielu, co po śląsku myślał oraz tworzył”. Zaklęta w rymach historia Józefa Lompy zainscenizowana została przez pracowników Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Lublińcu, której patronuje główny bohater przedstawienia, „szkolny z Lubszy”.
„Lubliniec oczami Lompy” to kolejna część programu, którego celem jest przypomnienie historii śląskiego patrioty Józefa Lompy, tworzącego w XIX wieku. Autorem tej prezentacji jest lubliniecki historyk dr Sebastian Ziółek, który zabierze nas w podróż do przeszłości i opowie o XIX-wiecznym Lublińcu widzianym oczami Lompy. Pokaże nasze miasto na pocztówkach i ilustracjach sprzed dwustu lat. Duża ilość historycznych ciekawostek gwarantowana! Zapraszamy na spacer po Lublińcu sprzed dwóch wieków, szlakiem Józefa Lompy.
Maria Dziuk w „Opowieści 8 lamp z ulicy Józefa Lompy w Lublińcu” doskonale podsumowuje działalność Pierwszego Śląskiego Autora słowami: „Co najważniejsze – dla Józefa Lompy to, co polskie, co śląskie – to zawsze było najpierwsze”. Sam śląski patriota pisał: „Wszelkimi siłami podtrzymywałem polszczyznę, szczepiąc ją w młode serca i chroniąc tym sposobem od zniemczenia”. Nie chcemy o tym zapominać. Chcemy, by mieszkańcy Lublińca pamiętali o tym, kim był i co dla Śląska zrobił „Józef Lompa – zapomniany śląski tytan prac”. Wykład historyczny przygotowany przez Mariusza Żymierskiego, historyka z Lublińca, pokaże, dlaczego powinniśmy zachować pamięć o Józefie Lompie i jak patron lublinieckiej biblioteki zapisał się na kartach historii Śląska i Polski. Mariusz Żymierski odsłoni przed nami tajemnice biografii i pasje Józefa Lompy, pioniera polskiego odrodzenia narodowego na Śląsku. Historyk udowodni, że pisarz z Lubszy jest dziś niezapomnianym śląskim tytanem pracy, bo był postacią fascynującą, a jego działalność różnorodna – o wszystkim i dla wszystkich – i warto o nim pamiętać.