Lubliniec - Ocalić od zapomnienia

Gasthaus na granicy w Herbach.

Gasthaus na granicy w Herbach.

Autor: Piotr Serafin

Na przełomie XIX i XX wieku Lubliniec był wielką „noclegownią” dla wszystkich przekraczających granicę Prusko - Rosyjską.

Straż graniczna patroluje tereny leśne

Stąd też tak wielka liczba hoteli i miejsc, gdzie można było zjeść i odpocząć przed dalszą podróżą w tym maleńkim, prowincjonalnym miasteczku. Wszystkie raczej bez problemu potrafiły się utrzymać, a niektóre jak się wydaje, całkiem dobrze prosperowały. Podobne miejsce odpoczynku i relaksu znajdowało się także dosłownie kilkanaście metrów od szlabanów kontroli granicznej, na drodze do Częstochowy w Herbach Pruskich.

 

W miejscu dawnej drewnianej karczmy powstał murowany gościniec "Gasthof zum Prinzen von Preussen"

Pierwsza gospoda stała tutaj już w 1866 roku. Naprzeciwko w 1887 roku wybudowano okazały budynek Urzędu Celnego – Pr. Zollamt, w którym dzisiaj znajduje się Urząd Gminy i Poczta.

Także dawna, restauracja po drugiej stronie ulicy, z drewnianej zamieniła się w niewielki murowany budynek i zyskała nazwę "Gasthof zum Prinzen von Preussen". Niewątpliwie doprowadzenie linii kolejowej z Lublińca w 1891 roku, a później z Częstochowy w roku 1903 ożywiło nieco tę senną miejscowość. Obroty w gospodzie „Prinzen von Preussen” najprawdopodobniej w tym czasie także wzrosły, tym bardziej że przez następne 2 lata wszyscy podróżni chcący przekroczyć granicę, musieli to uczynić pieszo przez przejście drogowe, z uwagi na brak połączenia kolejowego, pomiędzy stacjami granicznymi.

Na wprost widoczne przejście graniczne w Herbach. Obecnie ul. Lubliniecka

Odnoszę wrażenie, że i jedna i druga strona chciała jakoś zrekompensować te niedogodności podróżnym. Stosunki między tymi państwami także były w miarę poprawne, a świadczy o tym, chociażby fakt, że w gospodzie „Prinzen von Preussen” w niedzielne popołudnie 31 lipca 1904 roku odbył się koncert zespołu z Częstochowy, pod batutą dyrygenta Schwarzmanna.

Zaproszenie na koncert w Herbach w "Lublinitzer Kreisblatt" nr.31 z 1904 roku.

Występ był biletowany, a zapraszał na niego właściciel lokalu A. Sachs. Niedługo później obiekt rozbudowano i przekształcono w gościniec "Gasthaus und Hotel Fürstenhof".

"Gasthaus und Hotel Fürstenhof"

Wnętrze - restauracja

Pod tą nazwą najprawdopodobniej funkcjonował do roku 1922 i zmiany granic.

26 czerwca 1922 r. Za starostą Niegolewskim witającym 74 pp widoczny jest budynek "Gasthaus und Hotel Fürstenhof"

Obecnie w dawnym przygranicznym hotelu znajdują się mieszkania prywatne.

29 luty 2024.

Może ktoś z Herbów zna jego dalsze losy po 1922 roku?

Zdjęcia:

https://fotopolska.eu/

https://polska-org.pl/